Trychologia

Dbanie o swoją cerę, o jędrność i gładkość skóry i estetyczny wygląd dłoni i paznokci na dobre wpisał się w zabiegi, które wykonywane są w salonach kosmetycznych. To właśnie one cieszą się największą popularnością, gdy chcemy poprawić sobie nastrój i podwyższyć samoocenę. Jednak coraz częściej spotkać się można z komplikacjami, które wymagają profesjonalnej pomocy, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. 

Włosy i skóra głowy wymagają od nas takiej samej pielęgnacji jak każda inna część ciała. Czas poświęcony na dogłębne oczyszczanie oraz nawilżanie sprawi, że pozbędziemy się wielu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak chociażby swędzenie, łupież, nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy oraz wiele innych. Niestety nie zawsze domowe sposoby są w stanie uratować delikatny i wrażliwy skalp, dlatego też salony kosmetyczne coraz częściej w swojej ofercie posiadają również zabiegi trychologiczne przeprowadzane pod okiem specjalisty. 

Trychologia – co to jest

Sama nazwa brzmi tajemniczo i niewiele można się z niej dowiedzieć. Kryje się za nią dziedzina, która zajmuje się tematyką skóry głowy, włosów oraz wszelkiego rodzaju schorzeniami wynikającymi z ich funkcjonowania. Specjalista zajmujący się trychologią nazywany jest trychologiem i ma on przede wszystkim za zadanie postawić diagnozę, która odpowie na pytania związane ze stanem skóry oraz wprowadzi kurację trychologiczną dostosowaną do indywidualnych potrzeb klienta. Szukając dobrego specjalisty należy wziąć pod uwagę, czy będzie on współpracować z innymi specjalistami, by znaleźć źródło problemu. 

Wizyta u trychologa – kiedy się wybrać

Nie jesteś pewien, czy powinieneś wybrać się do trychologa? Sprawdź, czy posiadasz jakiekolwiek z poniższych objawów:

 • intensywne swędzenie skóry głowy, 
 • pieczenie skóry głowy,
 • wypryski skórne, 
 • białe lub żółte łuski, 
 • nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, 
 • różnego rodzaju łupież, 
 • łuszczyca, 
 • nadmierne wypadanie włosów. 

Pamiętaj, że nawet jeśli nie zaobserwowałeś u siebie żadnych oznak problematycznej skóry głowy, nie możesz skorzystać z usługi trychologa. Konsultacje u specjalisty pomogą zapobiec niepożądanym symptomom. 

Co ważne, stan włosów jest ściśle powiązany z tym jak wygląda nasza skóra głowy. Czasami na pierwszy rzut oka może wydawać się, że wszystko jest wporządku, przez co podczas mycia i codziennej pielęgnacji zapominamy o jej oczyszczaniu i nawilżaniu, przez co tworzą się na jej powierzchni zanieczyszczenia. Skutkiem czego może być pojawienie się bakterii, intensywnej warstwy krystalizacji oraz złej mikrocyrkulacji powietrza, które odpowiedzialne jest za pogorszenie się stanu włosów oraz ich nadmiernemu wypadaniu. 

Dzięki odpowiednim preparatom oraz wprowadzonym zabiegom, stan skóry głowy i włosów może ulec polepszeniu czasami w bardzo krótkim czasie. 

Badanie trychologiczne

Do badania, jakim jest trichoskopia, wykorzystuje się mikrokamerę z mikroskopem cyfrowym powiększającym obraz ponad dwustukrotnie. Tak duże przybliżenie pozwala trychologowi zobaczyć w jakim stopniu jest zanieczyszczona skóra głowy oraz czy występuje warstwa krystalizacji. Oprócz tego przekona się on, czy gruczoły łojowe i potowe pracują prawidłowo. To badanie pozwala również sprawdzić:

 • stan naczyń krwionośnych na skórze głowy, 
 • czy skóra jest cienka, gruba, podrażniona, sucha, łuszcząca się itp,
 • stan włosów oraz cebulek, 
 • przerzedzenie włosów,
 • czy doszło do miniaturyzacji mieszków włosowych, 
 • kondycję mieszków włosowych. 

Dzięki dogłębnemu zbadaniu problemów naszej skóry głowy, trycholog będzie mógł pomóc nam od razu. W końcu komu nie zależy na grubych i lśniących włosach?