Czym jest lwia zmarszczka i jak sobie z nią poradzić?

Lwią zmarszczką nazywamy pionową – pojedynczą lub podwójną linię, powstałą pomiędzy brwiami. Jej umiejscowienie sprawia, że twarz nabiera bardziej groźnego wyglądu. Te zmarszczki mimiczne pojawiają się w efekcie nasilonej pracy mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy. Czy istnieje sposób na jej pozbycie? Jak zapobiec powstawaniu niechcianej skazy? Na te i na inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. 

Czym jest lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka to zmarszczka mimiczna. Ich powstawanie związane jest z nadmierną aktywnością określonych mięśni twarzy. Poprzez ciągłe marszczenie się skóry, dochodzi do utrwalenia charakterystycznych dla danego obszaru bruzd i linii, powodujących pojawienie się właśnie zmarszczek mimicznych. 

Jedną z nich jest wspomniana już wcześniej lwia zmarszczka. Jej występowanie związane jest z pracą trzech mięśni – dwóch symetrycznie biegnących mięśni marszczenia brwi oraz mięśnia prostego nosa. Co ważne, predyspozycje do powstawania lwiej zmarszczki w głównej mierze zależą od ułożenia i siły mięśni twarzy, ale również od mimiki i dziedziczonej anatomii. 

Skąd się wzięła lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka może pojawić się zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Na jej powstanie ma wpływ przede wszystkim ekspresyjność, wyrażana wyrazem twarzy. Osoby, które się złoszczą, najczęściej marszczą brwi, a wówczas dochodzi do napięcia i wytworzenia się dynamicznej zmarszczki, jednak w momencie rozluźnienia ulega ona rozprostowaniu. 

Tak jak w przypadku każdej powtarzalnej czynności, również w tym wypadku silne skurcze pozostawiają pogłębienia, które z czasem utrwalają bruzdy w danym miejscu. Wówczas mówimy o powstaniu zmarszczki statycznej, czyli nie zmieniającej swojego kształtu nawet po rozluźnieniu mięśni. Efekt ten sprawia, że Twoja twarz stale wygląda na groźną i złą. Pogłębienie widoczności zmarszczek związane jest również z wiotczeniem i opadaniem tkanek na czole. Problem związany z pojawieniem się lwiej bruzdy dotyczy zazwyczaj osób po 40. roku życia. W przypadku silnej mimiki – może pojawić się wcześniej. 

Czy można zapobiec powstaniu lwiej zmarszczki?

Zauważyłaś u siebie pojawiające się bruzdy na czole? Jako osoba o bogatej mimice często marszczysz brwi? Sprawdź kilka świetnych sposobów na zniwelowanie niechcianych zmarszczek mimicznych. 

  1. Intensywne nawilżenie skóry – nawodnione tkanki są mniej podatne na powstawanie zmarszczek. 
  2. Stosowanie miejscowo ampułek przeciwzmarszczowych z peptydami lub z witaminą A i C stymulującą pracę kolagenu w skórze. Wzmocniona skóra czoła spowolni pojawianie się zmarszczek. 
  3. Ochrona skóry przed negatywnym wpływem promieni słonecznych, dzięki kosmetykom z wysokim filtrem UVA i UVB. 
  4. W słoneczne dni nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych. Mrużenie oczu i marszczenie przy tym czoła to sposób na szybsze powstanie niechcianej lwiej zmarszczki. 

Jak zmniejszyć lwią zmarszczkę?

Co zrobić, gdy doszło do utrwalenia lwiej bruzdy i jest ona widoczna niezależnie od pracy mięśni mimicznych? W tym wypadku oprócz odpowiedniej pielęgnacji, niezbędny będzie również profesjonalny zabieg wykonany w naszym salonie. 

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego podejścia w kosmetologii, Twoja zmarszczka może zostać zredukowana.

Jeśli bruzda jest głęboka, proponujemy naszym klientkom zabiegi prowadzące do stopniowego odbudowania się naskórka. Również obecna w naszej ofercie kuracja z wykorzystaniem witaminy A i C, wpłynie korzystnie na Twoją skórę. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeprowadzanego zabiegu? Skontaktuj się z nami już dziś i ciesz się skórą pozbawioną niechcianych zmarszczek.