Przebarwienia skóry – skąd się biorą?

Koniec okresu wakacyjnego to nie tylko powrót do szkoły i pracy, ale również moment, gdy na naszej skórze mogą zacząć pojawiać się nowe przebarwienia. Te problemy barwnikowe są uciążliwe i spędzają sen z powiek każdej osobie, która się z nimi zmaga. Skąd się biorą przebarwienia i jak z nimi walczyć? Przeczytaj koniecznie nasz dzisiejszy wpis. 

Jak powstają przebarwienia na skórze?

Kolor naszej skóry uzależniony jest od naturalnego barwnika, jakim jest melanina. Jej stężenie zależy od kilku czynników, w tym od szerokości geograficznej oraz rasy. Wpływ na ilość melaniny ma również częstotliwość wystawiania skóry na działania promieni słonecznych. Oznacza to, że im więcej melaniny, tym ciemniejszy kolor ma nasza skóra. 

Obecność melaniny w naszym organizmie jest niezwykle ważna. Ma ona za zadanie chronić nasze ciało przed negatywnymi skutkami wywoływanymi szkodliwymi działaniami UV. Ilość barwnika zwiększa się wraz z wydłużeniem czasu, który spędzamy na słońcu. Właśnie z tego powodu, nasza skóra po opalaniu z czasem brązowieje. 

Brązowa opalenizna jest skutkiem prawidłowo przebiegającego procesu produkcji melaniny. Ale co w takim razie dzieje się, gdy dochodzi do pewnych zaburzeń podczas pracy komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie barwników? Wówczas mamy do czynienia z:

  • zwiększoną liczbą melanocytów (komórki) a przez to z nadwyżką barwnika, 
  • nierównomiernym rozłożeniem w skórze zbyt dużej ilości melaniny, czego skutkiem są przebarwienia.

Przebarwienia na skórze – przyczyny

Istnieje wiele powodów, dla których na naszej skórze zaczynają się pojawiać przebarwienia. Do tych najważniejszych zaliczyć można przede wszystkim:

  • brak ochrony przed promieniowaniem słonecznym, 
  • problemy hormonalne, 
  • stosowanie doustnej antykoncepcji lub hormonalnej terapii zastępczej,
  • stosowanie kosmetyków, które w kontakcie z promieniami słonecznymi wywołują przebarwienia – takie działanie mogą wywoływać produkty z retinolem,
  • starzenie się skóry,
  • choroby wątroby, nadnerczy lub tarczycy. 

Powracające przebarwienia – problem wielu kobiet

Skutkiem zaburzonego procesu wytwarzania barwników są właśnie przebarwienia. Mogą one również powstawać podczas zbyt długiego i intensywnego wystawiania skóry na promienie słoneczne lub braku jakiejkolwiek ochrony w postaci kremów z wysokim filtrem. Nie chcesz by przebarwienia powracały? Pamiętaj o tym, by zawsze chronić swoją skórę. 

Nasza skóra jest niezwykle wrażliwa i delikatna. Bardzo łatwo ją uszkodzić i naruszyć naturalne bariery ochronne. Jeśli chcesz pozbyć się przebarwień oraz wzmocnić naturalną zdolność regeneracji skóry, koniecznie skorzystaj z zabiegów oferowanych przez MezoCosmetic. W salonie kosmetycznym uzyskasz informacje na temat stanu swojej skóry oraz informacje na temat działań, które mających na celu odbudowę naskórka i pozbycie się nadwyżki melaniny. Usunięcie przebarwień to nie wszystko. Kolejnym krokiem do utrzymania najlepszych rezultatów jest regularność w wykonywaniu zabiegów. Tylko w ten sposób będziesz mogła zapomnieć o uciążliwych plamach na ciele.