Skąd się biorą rozstępy? Jak z nimi walczyć? My wiemy!
Białe podłużne linie, które mniej lub bardziej odznaczają się na różnych częściach naszego ciała to skutek zerwanych włókien kolagenowych i elastynowych, czyli tak zwane rozstępy. Najczęściej na ich pojawienie się mają wpływ zmiany hormonalne zachodzące w naszym organizmie. Dlaczego? Ponieważ zaburzona gospodarka hormonalna sprawia, że komórki wytwarzające włókna kolagenowe przestają funkcjonować tak jak powinny. Kolejnym ważnym powodem powstawania rozstępów może być także szybkie przybranie na wadze, które powoduje nadmierne rozciągnięcie się skóry.
Rozstępy – przyczyny
Z rozstępami najczęściej zmagają się kobiety w ciąży. Ich hormony w tym okresie szaleją, a skóra na brzuchu i biuście rozciąga się diametralnie w stosunkowo krótkim czasie. Grupą, która równie często zmaga się z tym problemem są nastolatkowie w okresie dojrzewania. U dziewczynek rozstępy występują przede wszystkim w okolicach bioder i piersi, natomiast u chłopców zauważyć można je na plecach. Co ważne, rozstępy związane są również z genetyką i z tego też powodu niektóre osoby są bardziej podatne na ich powstawanie, niż inne. Niestety choroby układu endokrynologicznego także mają wpływ na zerwanie włókien kolagenowych, ponieważ w trakcie ich przebiegu dochodzi do nadmiernego wytwarzania naturalnych glikokortykosteroidów.
Z rozstępami muszą sobie radzić także osoby uprawiające wyczynowo sport. Ma to związek z szybkim przyrostem masy mięśniowej, która najczęściej ulokowana jest w okolicach klatki piersiowej, ramion i pleców.
Niestety rozstępy to również zmora osób z nadwagą lub tych, które w krótkim czasie przybrały sporo kilogramów.
Jak wyglądają rozstępy
W początkowej fazie powstawania, rozstępy występują pod postacią czerwonych wrzecionowatych pasm, które z czasem bledną i stają się białe. Zwykle pojawiają się na ramionach, piersiach, brzuchu, pośladkach i udach. Jest to problem dotykający częściej pań niż panów, a wpływ na to mają przede wszystkim zwiększone zaburzenia hormonalne następujące w organizmie.
Jak zapobiec powstawaniu rozstępów
Istnieją sposoby, dzięki którym w pewnym stopniu możemy zapobiegać powstawaniu rozstępów. Jednym z nich jest zadbanie o prawidłową masę ciała i prowadzenie zdrowego trybu życia.
Również racjonalne podejście do ćwiczeń na siłowni sprawi, że nasze ciało będzie miało czas na przyzwyczajenie się do zwiększania masy mięśniowej, która nie spowoduje wystąpienia zerwanych włókien kolagenowych.
Na pojawienie się rozstępów ma również wpływ źle nawilżona skóra. Dzięki codziennym rytuałom pielęgnacyjnym możemy mieć pewność, że skóra będzie bardziej elastyczna, a przez to mniej narażona na wykwit czerwony pasm na naszym ciele.
Jak pozbyć się rozstępów
Czasami w walce z rozstępami nie pomogą nam żadne domowe sposoby ani kosmetyki. Zerwane włókna kolagenowe mogą powodować tak głębokie ślady na naszej skórze, że jedynym sposobem na pozbycie się ich jest skorzystanie z zabiegów w salonie kosmetologicznym.
W gabinecie MezoCosmetic (kosmetyczka Opole) polecamy naszym klientom, chcącym pozbyć się nieestetycznych rozstępów, szczególnie zabieg karboksyterapii.
Na czym polega karboksyterapia? W zależności od potrzeb oraz oczekiwanego efektu, do naszego organizmu w sposób śródskórny lub podskórny w precyzyjny sposób zostaje wprowadzony medyczny dwutlenek węgla za pomocą iniekcji.
Jeśli szukasz skutecznego sposobu na walkę z rozstępami, koniecznie sprawdź jeden z naszych zabiegów na piękne ciało.